Tävlingsfilmer 2014

Följande filmer har valts ut att tävla i Uppsala Internationella Kortfilmfestivals tävlingssektioner 2014.

IC – Internationella tävlingssektionen

NC – Svenska tävlingssektionen

CFF – Kortfilmfestivalen UNG, tävlingssektionen med film för barn och unga

Argentina

BACKWARDS, Ana Apontes, Sol Muños (IC)

Australia

MAGIC MILES, Audrey Lam (IC)

Austria

CREME 21, Eve Heller (IC)

ES GIBT BILDER, WEIL ES WÄNDE GIGT – EIN PROLOG, Sasha Pirker (IC)

DER SPRINGENDE PUNKT, Thomas Brandsätter, Andrea Maurer (IC)

STILL DISSOLUTION, Siegfried Fruhauf (IC)

TINIEST DREAMS, Randy Sterling (IC)

NINETYNINE, Andreas Widder (CFF)

Austria; Egypt; Switzerland

LIDSCHLAG DER LIBELLE ODER DIE SCHÄDELNAHT AM HIMMELSZELT, Barbara Anna Husar (IC)

Belgium

LE CONSEILLER, Elisabeth Llado (IC)

THE EDUCATION, Klaartje Schrijvers (IC)

Brazil

URBANOS, Alessandra Nilo (IC)

FUNDO, Yannet Briggiler (IC)

DIÁRIOS DALTÔNICOS, Patricia Monegato (IC)

THE LITTLE BLUE BALLOON, Fáuston La Silva (CFF)

Canada

BLIND, Sean Garrity, (IC)

VERY GOOD DIRT, Catharine Parke (IC)

LA TÊTE EN BAS, Maxime Giroux (IC)

CORPS ÉTRANGERS, Nicolas Brault (IC)

LE CYCLE DES MOTEURS, Patrice Laliberté (IC)

UNORDINARY JOURNEY IN AN ORDINARY DAY, Yoshino Aoki (CFF)

China

5 CM, Jordan Schiele (IC)

Colombia

NARANJAS, Iván Gaona (IC)

Croatia

TISUCU, Danijel Zezelj (IC)

GLAD, Petra Zlonoga (IC)

SKRIVENI TALENT, Miran Miosic (CFF)

Denmark

EN EFTERMIDDAG, Søren Green (CFF)

VANILJE, Mette Carla Albrechtsen (CFF)

Denmark; Iceland

HVALFJORDUR, Gudmund Gudmundsson (IC)

Dominican Republic

TECHOS ROTOS, Yanillys Perez (CFF)

Ecuador

TINY PEOPLE TRIBE, Motomichi Nakamura (IC)

Estonia

OLGA, Kaur Kokk (IC)

LIMONAADI LUGU, Vallo Toomla (CFF)

Finland

JÄÄ, Sanna Liljander (IC)

DRIVE WITH CARE, Pilvi Takala (IC)

ELECTRIC SOUL, Joni Männistö (CFF)

France

AISSA, Clément Tréhin-Lalanne (IC)

I’M A PRINCESS DRAWING, Gwenael Mulsant (IC)

UN SEUL CORPS, Sotiris Dounoukos (IC)

LA MAISON DE POUSSIÈRE, Jean-Claude Rozec (IC)

8 BULLETS, Frank Ternier (IC)

L’HOMME QUI AVAIT PERDU LA TÊTE, Fred Joyeux (IC)

UN CHIEN DE MA CHIENNE, Fabien Gorgeart (IC)

LA MÉTÉO DES PLAGES, Aude-Léa Rapin (IC)

POUSSIERES, Daniel Metge (IC)

ORIPEAUX, Sonia Gerbeaud (IC)

GRUMP, Lise Cordellier (CFF)

LA MOUFLE, Clémentine Robach (CFF)

MYOSIS, Emmanuel Asquier-Brassart, Ricky Cometa, Guillaume Dousse, Adrien Gromelle, Thibaud Petitpas (CFF)

NAIN GÉANT, Fabienne Giezendanner (CFF)

PRINCESSE, Marie-Sophie Chambon (CFF)

France; Belgium

LE VÉLO DE L’ÉLÉPHANT, Olesya Shchukina (IC) (CFF)

Georgia

დინოლა (DINOLA), Mariam Khatchvani (IC)

უხილავი სივრცეები (INVISIBLE SPACES), Dea Kulumbegashvili (IC)

Germany

PLUG & PLAY, Michael Frei (IC)

DAME MIT HUND, Sonja Rohleder (IC)

HIGH WOOL, Moritz Mugler (IC) (CFF)

DER TAG WIRD KOMMEN, Laleh Barzegar (IC)

12 LIKES, Ann Chlosta (CFF)

AN ADVENTUROUS AFTERNOON, Ines Christine Geisser (CFF)

CHILDREN OF SODOM, Fabian York Raabe (CFF)

ZEBRA, Julia Ocker (CFF)

Hungary

SYMPHONY NO. 42, Reka Bucsi (IC)

NAGYMOSÁS, Aron Szentpeteri (CFF)

PÉTER, Gabor Reisz (CFF)

Indonesia

CLEANING THE FISH, Myrna Paramita (IC)

Israel

BECHORA, Leah Tonic (IC)

Israel; Germany

2WW 3RD GENERATION, Elad Ayzen, Gil Leron, Shahar Madmon (IC)

Italy

LA BI CI, Giorgio Bonecchi Borgazzi (IC)

Japan

浮雲 (DRIFTING CLOUD), Yuta Sukegawa (CFF)

Lebanon

مونديال 2010 (MONDIAL 2010), Roy Dib (IC)

Luxemburg

THE NIGHT LIGHT MONSTER, Nicola Coppack (CFF)

Netherlands

HET PAARD EN DE NACHTEGAAL, Frank Hoeve (IC)

Netherlands; Germany

LOT’S WIFE, Anna Okrasko (IC)

New Zeeland

LAKE, Asuka Sylvie (IC)

ELEVEN, Abigail Greenwood (CFF)

Norway

EALLI GUOĐĐÁ JOAVKKUS, Egil Pedersen (IC)

SPACE ODDITY, Liv Joelle Barbosa Blad (IC)

HOW DO YOU LIKE MY HAIR?, Emelie Kristine Blichfeldt (IC)

Norway; Canada

MOULTON OG MEG, Torill Kove (IC)

Peru

KAY PACHA, Alvaro Sarmiento (IC)

Philippines

TUMBANG PRESO, Joey De Guzman (CC)

Philippines; United States

PAGPAG, John Paul Su (IC)

Poland

NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK, Karolina Specht (IC)

DOM NA KONCU DROGI, Wojciech Kasperski (IC)

Portugal

CLAP YOUR HANDS, Rita Figueiredo (IC)

Romania

MADALINA, FATA DRAGA, Cristian Pascariu (IC)

Russia

ПРОВЕРКА, Gala Sukhanova (IC)

BUM-BUM DOCH RYBAKA, Ivan Maximov (IC)

Slovak Republic

MEDZI VRSTVAMI, Vanda Mesiariková (IC)

South Africa

KANEYKANYE, Miklas Manneke (CFF)

South Korea

수지 (SUZI), Shinjoung Kim (IC)

SABRA, Daegun Jung (CFF)

Spain

CANIS, Marc Riba, Anna Solanas (IC)

COUSAS DE MEIGAS, Iván Fernández (CFF)

Sweden

SEAT 26D, Karolina Brobäck (NC)

BORTOM, Valentina Chamorro (NC)

SAKARIAS GUD, Carolina Hindsjö (NC)

HUNDVAKTEN, Caroline Ingvarsson (NC)

ANTINGEN-ELLER, Elin Övergaard (NC)

LIFESTYLE, Henrik Andersson (NC)

EN HANDELSRESANDE I EVIGT LIV, Anna Viola Hallberg, Björn Perborg (NC)

STILL BORN, Åsa Sandzén (NC)

PIANOSKOGEN, Eva Sjöblom, Åsa Linder (NC)

EN ALLDELES VANLIG FAMILJ, Ragnar Bragason (NC)

HOT CHICKS, Ninja Thyberg (NC)

SIMHALL, Niki Lindroth von Bahr (NC)

MAMMA ÄR GUD, Maria Bäck (NC)

BUT YOU ARE A DOG, Malin Erixon (NC)

ANSIKTSAVTRYCK, Andrea Langendorf (NC)

DAWN IN A CITY WITHOUT NAME, Knutte Wester (NC)

DET SOM FINNS, Vanja Sandell Billström (NC)

OM DU LÄMNAR MIG NU, Maria Eriksson (NC)

PUSH ME, Tove Pils (NC)

GERMAN SHEPHERD, Nils Bergendal (NC)

KARIN OCH KURATORN, Monika Andreae (NC)

ÅRSRINGAR, Ida Lindgren (NC)

SKÄRVOR, Erik Lindeberg (NC)

YESTERDAY WAS NO GOOD DAY (LOST MONUMENTS), Felice Hapetzeder (NC)

PUSSY HAVE THE POWER, Lovisa Sirén (NC)

LIGHTS OUT, David Sandberg (NC)

STORMAKTSTIDEN, Pella Kågerman (NC)

PAPPERSVÄRLD, Jöns Mellgren (NC)

BITA IHOP, Sophia Josephson (NC)

CINDY, Julia Thelin (NC)

RYGGEN FRI, Viktor Hertz (NC)

ONCE UPON A TIME THERE WAS AN UNFAITHFUL MUMMY, Joanna Rytel (NC)

EN LEVANDE SJÄL, Henry Moore Selder

NOTICE, Hampus Lager (CFF)

RÄKNAR DAGAR RÄKNAR ÅR, Monne Lindström (CFF)

Switzerland

STILLSTAND, Pascal Reinmann (IC)

DURCHWACHT, Florian Geisseler (IC)

LA FILLE AUX FEUILLES, Marina Rosset (IC)

BLINDER PASSAGIER, Marla Brendle (CFF)

Ukraine

I BOG ZROBIV KROK U POROZHNECHU, Zaza Buadze (IC)

ZHUYKA, Olga Makarchuk (CFF)

United Kingdom

KEEPING LONDON MOVING, Jevan Chowdhury (IC)

THE BIGGER PICTURE, Daisy Jacobs (IC)

MONTENEGRO,Luiz Stockler (IC)

365, Myles Mcleod (IC)

DEVIL IN THE ROOM, Carla Mackinnon (IC)

DON’T FEAR DEATH, Luis Hudson (IC)

THE DEWBERRY EMPIRE, Christian Shlaeffer (IC)

THE DUCK AND ANDY SHOW, Sally Stevens (IC)

COUNTERPART, Adian Sitaru (IC)

LA RAGAZZA E LA GONDOLA, Abbe Robinson (CFF)

United States of America

SOMEWHERE BETWEEN FREEDOM AND PROTECTION, KANSAS, Patrick Clement (IC)

LONG WAY, Josh Kasselman (IC)

MIRAGE, Iker Maidagan (CFF)

Annonser

  • Ekologiskt te från Pekoe