Tävlingsfilmer 2017

Tävlingsfilmer 2017

IC – Internationella tävlingssektionen
NC – Svenska tävlingssektionen
CC – Kortfilmfestivalen UNG

 

Australia

A Photo of Me – Dennis Tupicoff (IC)

Nobody’s Child – CJ Friday (CC)

 

Austria

Ideal Deficiency – Dagmar Schuerrer  (IC)

Museumswärter – Alexander Gratzer  (IC)

Pferdebusen –  Katrina Daschner (IC)

 

Belgium

Neverlanding – Wim Reygaert (IC)

 

Brazil

Em busca da terra sem males – Anna Azevedo (IC)

 

Bulgaria/Germany

Bango Vassil – Milen Vitanov, Vera Trajanova (CC)

 

Canada

Snip – Terril Calder (IC)

The Tesla World Light – Matthew Rankin (IC)

 

Canada/France

Charles – Dominic-Étienne Simard (IC)

 

Canada/Pakistan

The Legend of Ruby Pasha – Sabah Haider (IC)

 

 

Chile

El Sueno de Ana – José Luis Torres Leiva (IC)

 

China

Animal Year – Zhongsu (IC)

 

Colombia

Damiana – Andrés Pulido (IC)

 

Croatia/Canada

Hedgehog’s Home – Eva Cvijanović (CC)

 

Cuba

Armageddon 2 – Corey Hughes (IC)

 

Denmark

Cream – Lena Ólafsdóttir (IC)

Dark, dark Woods – Emile Gignoux (CC)

 

Estonia/Finland

Penelope – Heta Jäälinoja (IC)

 

Finland

Puheenvuoro – Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen (IC)

Sore eyes for infinity – Elli Vuorinen (IC)

The World – Mika Taanila (IC)

 

France

Après le Volcan – Léo Favier (IC)

Au loin, Baltimore – Lola Quivoron (IC)

C’est toi le chat! – Daphné Baiwir (CC)

Ici – Aurelia Hollart (CC)

Martin Pleure – Jonathan Vinel (IC)

Pépé le morse – Lucrèce Andeae (IC)

The Brother – Léa Triboulet (IC)

 

France/Belgium

Manolo – Abel Ringot (CC)

 

France/Haiti

Tezen – Shirley Bruno (IC)

 

Germany

Call of Cuteness –  Brenda Lien (IC)

Chika, die Hündin im Ghetto – Sandra Schießl (CC)

Die Herberge – Ulu Braun (IC)

Grand Masquerade – Lara Celenza (CC)

Final Stage –  Nicolaas Schmidt (IC)

It Was Still Her Face – Christoph Girardet (IC)

Nachtstück – Anne Breymann (IC)

Nicht hier, nicht da – Jan Wagner (CC)

Paper Polymals – Waldemar Schmidt (CC)

Princess – Karsten Dahlem (CC)

 

Greece

Copa-Loca – Christos Massalas (IC)

Fox – Jacqueline Lentzou (IC)

Hiwa – Jacqueline Lentzou (IC)

 

Hungary

Vulkansziget – Anna Lovrity (IC)

Wellness – Virág Szabó (IC)

 

India

Blue – Arjun Gupte (CC)

Kadambari – Bhasmang Joshi (IC)

 

Indonesia

Pria – Yudho Aditya (IC)

Iran
Gaze – Farnoosh Samadi (IC)
Heyvan – Bahram Ark, Bahman Ark (IC)

 

Ireland/USA

Everything – David OReilly (IC)

 

Japan

Notes on Monstropedia – Koji Yamamura (IC)

 

Kenya

Mtindo – Ng’endo Mukii (IC)


Latvia

Mellenu Gari – Astra Zoldnere (IC)

 

Lebanon

On the Ropes – Manon Nammour (IC)

 

Lebanon/Germany

Rubber Coated Steel –  Lawrence Abu Hamdan (IC)

 

Lithuania/Belgium

Budéjimas – Karolis Kaupinis (IC)

 

Malaysia

Lagi senang jaga sekandang lembu – Amanda Nell Eu (IC)

 

Netherlands

Amor – Isabel Lamberti (IC)

Harbour – Stefanie Kolk (IC)

Kop op – Job Roggeveen, Joris Oprins, Marieke Blaauw (CC)

Meryem – Reber Dosky (IC)

Scrambled – Bastiaan Schravendeel (CC)

 

New Zealand

New World – Gavin Hipkins  (IC)

 

Norway

Gos leat don? – Egil Pedersen  (IC)

Odd er et egg – Kristin Ulseth (CC)

 

Philippines/Singapore

Jodilerks dela cruz, employee of the month – Carlo Francisco Manatad (IC)

Poland
CipkaRenata Gasiorowska (IC)
Figury Niemozliwe I Inne Historie II – Marta Pajek (IC)

 

Portugal
A casa ou máquina de habitar – Catarina Romano (IC)

Cidade Pequena – Diogo Costa Amarante (IC)

 

Romania

I Made You, I Kill You – Alexandru Petru Badelita (IC)

Written Unwritten – Adrian Silisteanu (IC)

 

Russia

In Between Takes – Alexei Dmitriev (IC)

Тучка и Кит – Alyona Tomilova (CC)

 

Senegal

Samedi Cinema – Mamadou Dia (CC)

 

Slovak Republic
Magic Moments Martina Buchelová (IC)

 

Slovenia/Croatia

Nocna Ptica – Spela Cadez (IC)

 

South Africa

My Mamma is Bossies – Naomi Van Niekerk (IC)

 

South Korea

Hi, High – Kang-eun Lee (CC)

Water Folds -Jung Hee Biann Seo (IC)

 

Spain

Elegía – Alba Tejero (CC)

La mujer invisible – Noemi Chantada (IC)

 

Sweden

6 degrees of Mustafa Arhan – Axel Petersén (NC)

Amalimbo – Juan Pablo Libossart (NC)

Corona Radiata – Magdalena Dziurlikowska (NC)

Den blomstertid nu kommer – Victor Lindgren (NC)

En av dem – Cecilia Lundqvist (NC)

Förebilder – Elin Övergaard (NC)

Gökungen – Isabel Fahlén (NC)

Handjur – Sandra Isacsson, Stina Persson Helleday (NC)

Hon skallar bara dom hon älskar – Hannah Reinikainen Bergenman (NC)

I will always love you, kingen – Amanda Kernell (NC)

Intercourse – Jonatan Etzler (NC)

Jag bryter mig in – Celine Orman, Viktor Strand (NC)

Kometen – Victor Lindgren (NC)

Like it’s up to you – Brynhildur Thorarinsdottir (NC)

Mephobia – Mika Gustafson (NC)

Min börda – Niki Lindroth Von Bahr (NC)

Min homosyster – Lia Hietala (NC)

Min positiva plats – Paolo Nobis Sandén (NC)

Nattbarn – Sanna Lenken (NC)

P.O.V – Jonas Selberg Augustsén (NC)

Prinsesspojken – Sosi Chamoun (CC)

Push it – Julia Thelin (CC)/(NC)

Sargassohavet – Anna Juhlin, Kim Ekberg (NC)

Skolstartssorg – Maria Eriksson (NC)

Skuggdjur – Jerry Carlsson (NC)

Speldosan – Johannes Nyholm (NC)

Stay ups – Joanna Rytel (NC)

Stranded – Viktor Johansson (NC)

Studio 5 – Maximilien Van Aertryck, Axel Danielson (NC)

Stölden – Anna Nevander, Louise Nevander (NC)

Turkkiosken – Bahar Pars (NC)

Vi skulle bli bra föräldrar – Björn Elgerd (NC)

 

Switzerland

Rhythm of Being – Giada Ghiringhelli (IC)


Taiwan

Super Taboo – Su Hui-Yu (IC)

 

Thailand

500 000 years – Chai Siris  (IC)

 

Turkey

Bahce – Idil Ar Ucaner (CC)

Kötu kiz – Ayce Kartal (IC)

 

Turkey/Spain

La disco resplandece – Chema García Ibarra (IC)

 

United Kingdom

Ain’t Got No Fear – Mikhail Karikis (IC)

Diliman – TJ Collanto (IC)

Have Heart – Will Anderson (IC)

The Full Story – Daisy Jacobs, Chris Wilder (IC)

Tooth Fairy – Justin Spray (CC)

Wednesday with Goddard – Nicolas Ménard  (IC)

 

United Kingdom/Argentina

Mariela – Victoria Romero (IC)

 

United Kingdom/France

Event Horizon – Joséfa Celestin (CC)

 

United States of America

Corky – Ty Primosch (CC)

Dear Henri, – Matthew Sandager (CC)

Iron Hands – Johnson Cheng (CC)

The Rabbit Hunt – Patrick Bresnan (IC)

Strawberries – Donggyun Han (CC)

The Edge of Alchemy – Stacey Steers (IC)

When you awake – Jay Rosenblatt (IC)

Annonser

  • Pekoe ekologiskt te - 20% rabatt