Tävlingsfilmer 2018

IC – Internationella tävlingssektionen
NC – Svenska tävlingssektionen
CC – Kortfilmfestivalen UNG

 

Australia/Canada

BLUE CHERRY – Nathan Jurevicius (CC)

 

Austria

MOMENTUM 142310 – Manuel Knapp (IC)

HAUS DER REGIERUNG / GOUVERNMENT HOUSE – Herwig Weiser (IC)

 

Austria/Germany

IMPERIAL VALLEY (CULTIVATED RUN-OFF) – Lukas Marxt (IC)

 

Austria/UK

BRICKS DON’T MOVE IN THE WIND – Dina Bukva (IC) (CC)’

 

Bangladesh

INTERIORS & EXTERIORS – Ashique Mostafa (IC)

 

Belgium

TINY BIG – Lia Bertels (IC)

THE REMEMBERED FILM – Isabelle Tollenaere (IC)

 

Brazil

AZUL VAZANTE / LEAKING BLUE – Julia Alquéres (IC)

O ORFÃO / THE ORPHAN – Carolina Marckowicz (IC)

 

Canada

BONFIRES – Martin Bureau (IC)

EMPTYING THE TANK – Caroline Monnet (IC)

FAUVE – Jérémy Comte (IC)

 

Colombia

YOVER – Edison Sanchez (CC)

 

Colombia/Argentina

LA MÁXIMA LONGITUD DE UN PUENTE – Simón Vélez (IC)

 

Costa Rica/Argentina/Chile

SELVA – Sofia Quiros (IC)

 

Czech Republic

PLODY MRAKŮ / THE FRUITS OF CLOUDS – Kateřina Karhánková (CC)

 

Denmark

OKTOBER DRENG / OCTOBER BOY – Søren Green (CC)

SOLAR WALK – Réka Bucsi (IC)

 

Estonia

MOULINET – Sander Joon (IC)

 

Estonia/USA

KOLM PÄEVA AUGUSTIS / THREE AUGUST DAYS – Madli Lääne (CC)

 

Finland

EATNANVULOŠ LOTTIT / BIRDS IN THE EARTH – Marja Helander (IC)

GOVADAS – Elina Oikari (IC)

PLANET Z – SURPRISE EGG – Maria Björklund (CC)

 

Finland/France

ARR. FOR A SCENE – Jonna Kina (IC)

 

France

UN PEU PERDU / A BIT LOST – Helene Ducrocq (CC)

JE SORS ACHETER DES CIGARETTES – Osman Cerfon (IC)

CADAVRE EXQUIS – Stéphanie Lansaque (IC)

CONTACT – Léa Bancelin (CC)

LA CHUTE – Boris Labbé (IC)

EGG – Martina Scarpelli (IC)

HYBRIDS – Florian Brauch, Matthieu Pujol, Kim Tailhades, Yohan Thireau & Romain Thirion (CC)

OUTDOORS – Anne Castaldo, Sarah Chalek, Elsa Nesme & Adrien Rouquie (CC)

(FOOL TIME) JOB – Gilles Cuvelier (IC)

BAVURE – Donato Sansone (IC)

RAYMONDE OU L’ÉVASION VERTICALE – Sarah Van Den Boom (IC)

LE TIGRE DE TASMANIE – Vergine Keaton (IC)

THE GREEN BIRD – Pierre Perveyrie, Maximilien Bougeois, Marine Goalard, Irina Nguyen & Quentin Dubois (CC)

LA FAUVETTE / THE WARBLER – Camille Plagnet & Jeanne Delafosse (CC)

 

France/Greece/Haiti

AN EXCAVATION OF US – Shirley Bruno (IC)

 

France/Turkey

TOPRAK – Onur Yagiz (CC)

 

Georgia

SASHLELI / ERASER – Davit Pirtskhalava (IC)

სოციუმის პატიმარი / PRISONER OF SOCIETY – Rati Tsiteladze (IC)

 

Germany

AMEISE / ANT – Julia Ocker (CC)

CALL OF COMFORT – Brenda Lien (IC)

ISLAND – Max Mörtl & Robert Löbel (CC)

DER RIESE / GIANT – Johanna Bentz (CC)

MEGA TRICK – Anne Isensee (CC)

SCREEN – Matthias Müller & Christoph Girardet (IC)

THE TRAIN, THE FOREST – Patrick Buhr (IC)

WISHING WELL – Sylvia Schedelbauer (IC)

 

Germany/Japan

ねこ の ひ NEKO NO HI / CAT DAYS – Jon Frickey (CC)

 

Germany/Mexico

32-RBIT – Vicor Orozco Ramirez (IC)

 

Greece

EKTORAS MALO: I TELEFTEA MERA TIS CHRONIAS / HECTOR MALOT: THE LAST DAY OF THE YEAR – Jacqueline Lentzou (IC)

THE FOREST – Lia Tsalta (IC)

 

Hungary

GIFT – Katalin Oláh & Sándor Csukás (CC)

SELLŐK ÉS RINOCÉROSZOK / MERMAIDS AND RHINOS – Viktória Traub (IC)

 

India

THE LOST HEAD & THE BIRD – Sohrab Hura (IC)

 

Iran

TAKIRI / UMBRA – Saeed Jafarian (IC)

YAL VA KOOPAL / MANED & MACHO – Shiva Sadegh Asadi (IC)

 

Israel

EVERLASTING MOM – Elinor Nechemya (IC)

 

Kenya

SEASON OF GOODBYES – Philippa Ndisi-Herrmann (IC)

 

Kyrgyzstan

КИНОМАН / IN LOVE WITH CINEMA – Askar Nurakun Uulu (CC)

 

Lithuania

KAUKAZAS / CAUCASUS – Laurynas Bareisa (IC)

 

Netherlands

HALLO SALAAM – Kim Brand (CC)

 

Netherlands/USA

THE GARDEN OF DELIGHT – Michael Fleming (IC)

 

Nigeria/USA

IVIE OMO ME / STILL WATER RUNS DEEP – Abbesi Akhamie (IC)

 

Norway

ØYET I DET HØYE / THE GAZE FROM ABOVE – Lisa Enes (IC)

NO MAN IS AN ISLAND – Ali Parandian (IC)

GRANATEPLE / POMEGRANATE – Brwa Vahabpour (CC)

VIRGINS4LYFE – Thea Hvistendahl (IC)

 

Norway/Iceland

TO PLANT A FLAG – Bobbie Peers (IC)

 

Palestine/Lebanon/USA

YOUR FATHER WAS BORN A 100 YEARS OLD.. – Razan Alsalah (IC)

 

Philippines

BABYLON – Keith Deligero (IC)

 

Poland

EUFORIA / EUPHORIA – Natalia Pietsch (IC)

III – Marta Pajek (IC)

 

Poland/Belgium/Croatia

DEER BOY – Katarzyna Gondek (IC)

 

Portugal

AMOR, AVENIDAS NOVAS – Duarte Coimbra (IC)

 

Portugal/Brazil

RUSSA – João Salaviza (IC)

 

Romania

TATA E SUPER EROU / MY FATHER IS A SUPERHERO – Lisa Diaz (CC)

 

Romania/Czech Republic

CEVA / CEV|A – Paul Mureșan (IC)

 

Romania/France

TELEFONUL / THE CALL – Anca Damian (IC)

 

Russia

ХОЧУ ЖИТЬ В ЗООПАРКЕ / I WANT TO LIVE IN THE ZOO – Evgenia Golubeva (CC)

КАМЕШКИ / PEBBLES – Mikhail Zheleznikov (IC)

ГИМНЫ МОСКОВИИ / THE HYMNS OF MUSCOVY – Dimitri Venkov (IC)

MERRY-GO-ROUND – Ruslan Bratov (IC)

 

Rwanda

/ˈɪƏRI/ – Remy Ryumugabe (IC)

 

Singapore

STILL IS TIME – Gladys Ng (IC)

 

South Korea

PARSLEY GIRL – Youngmee Roh (IC)

WHERE IS MY MOON? – Mi-young Baek (CC)

 

Spain

PEZ / FISH – Javier Quintas (CC)

MATRIA – Alvaro Gago (IC)

 

Spain/Japan/Netherlands

MOUNTAIN PLAIN MOUNTAIN – Yu Araki & Daniel Jacoby (IC)

 

Sweden

ANDRA STRANDEN / THE SECOND SHORE – Åsa Sandzén (NC)

BANANA PANCAKE TRAIL – Johan Rosell (NC)

BERMUDA – Erik Warolin (NC)

BROTTAS / TWEENER – Julia Thelin (NC) (CC)

COPS ARE ACTORS – Tova Mozard (NC)

DARK CHAMBER – Ottó Bánovits (NC)

DET VIKTIGASTE NU ÄR ATT MÅ DÅLIGT / WHAT’S IMPORTANT NOW IS TO FEEL BAD – Björn Perborg (NC)

FUCK YOU – Anette Sidor (NC)

GOD TON – Anneli Ström, Villaseca & Isamaila Jallow (NC)

GÖTAPLATSEN #FLEROCHFLER – Shahab Mehrabi (NC)

HER MASTER’S VOICE – Cecilia Lundqvist (NC)

HUR DET KÄNNS ATT VARA BAKIS / HOW IT FEELS TO BE HUNGOVER – Viktor Hertz (NC)

JUCK – Olivia Kastebring, Julia Gumpert & Ulrika Bandeira (NC)

KATTHAT / CAT HATRED – Ola Angelman (NC)

KEVLAR – Tuna Özer (NC)

KILL THE RICH – Alexander Kereklidis Turpin (NC)

KONSTNÄREN FÅR BARN / THE ARTIST HAS A BABY – Sanna Lenken (NC)

KÄNSLAN AV ATT LERAN LIGGER FAST / I RELY ON THE CLAY BEING SOLID – Terese Mörnvik & Pernilla Norrman (NC)

LINGONNATTEN / BLOODY MARY – Erica Elfström (NC)

MARTYREN / THE MARTYR – Ahmed Abdullahi (NC)

MATTPISKERSKAN / THE RUGBEATER – Anna Erlandsson (NC)

NITTONHUNDRAÅTTIOETT / 1981 – Dawid Ullgren (NC)

STAMNÄTET – Clara Bodén (NC)

STRAIGHT UP – Therese Richert (NC)

SUPERBARBARA: THE BEGINNING – Boonsri Tangtrongsin (NC)

THE AMBASSADOR’S WIFE – Theresa Traore Dahlberg (NC)

THE BEAR – Johannes Stjärne Nilsson (NC)

THE CUP IS ALREADY FILLING UP – Debora Elgeholm (NC)

THE LITERAL ZONE: EXHIBITS A-J – Andrej Slávik (NC)

TILL DEN SOM BÄR MIG / TO MY CARRIER – Elbe Wallin (NC)

UNKILLED, CHAPTER 1 – David Aronowitsch & Hanna Heilborn (NC)

VI ANDRA / WE OTHERS – Manolo Rämö Diaz & Sharmarke Binyusuf (NC)

VI BARA LYDER / AS WE’RE TOLD – Fredrik Wenzel & Erik Holmström (NC)

WARYAA – Salad Hilowle (NC)

WHAT WE LEAVE BEHIND – Rebecka Ekholm (NC)

WINZIP SENSES – Vanja Sandell Billström & Reza Hazare (NC)

 

Switzerland

ALL INCLUSIVE – Corina Schwingruber Ilić (IC)

COYOTE – Lorenz Wunderle (IC)

KUAP – Nils Hedinger (CC)

LIVING LIKE HETA – Bianca Caderas, Kerstin Zemp & Isabella Luu (IC)

 

Taiwan/China/USA

姊姊 / JIEJIE – Feng i Roan (CC)

 

Thailand

DESTINATION NOWHERE – Prapat Jiwarangsan (IC)

 

Uganda/USA

BUKIIKAKKONO / FACING NORTH – Muhumuza Tukei (IC)

 

UK

TAKING STOCK – Duncan Cowles (IC)

 

UK/USA

SKIP DAY – Ivete Lucas & Patrick Bresnan (IC)

 

Ukraine

ЛЕНІНОПАД / THE FALL OF LENIN – Svitlana Shymko (IC)

 

USA

BRITNEY – Nina Yuen (IC)

THE MAIL LADY – Michelle Cutolo (IC)

THIS MY FAVORITE MURAL – Michael Arcos (IC)

 

Annonser

  • Ekologiskt te från Pekoe